System regeneracji TORQ jest prosty i ma progresywny charakter. Intensywnie pracowaliśmy nad opracowaniem czterofazowego systemu, który skupia się na optymalizacji wszystkich aspektów regeneracji i adaptacji organizmu po wysiłku.
System regeneracji TORQ wprowadziliśmy na rynek w roku 2012, więc nasi klienci mieli okazję popróbować regeneracji odpowiedniej do podjętego wysiłku. Ponieważ od tego czasu dopracowaliśmy system, zachęcamy przynajmniej do obejrzenia 4-minutowego filmu, który zawiera wiele informacji na temat Systemu regeneracji TORQ. Mamy nadzieję, że film zainspiruje Cię do zgłębienia tej witryny, gdzie omawiamy system znacznie bardziej szczegółowo…
System – Krótki opis
System regeneracji TORQ powstał po to, abyśmy mogli polecać naszym klientom konkretne produkty TORQ oraz ich zastosowanie, w zależności od intensywności treningów. W przypadku niewielkiego obciążenia stosowanie konkretnych produktów regeneracyjnych w ogóle może nie być konieczne, ale wraz ze wzrostem obciążenia, wymagana jest większa interwencja. System regeneracji TORQ składa się z 4 faz i ma charakter kumulatywny, tzn. im więcej ćwiczysz, tym więcej powinieneś przyjmować różnorodnych składników odżywczych. Dotyczy to także pożywienia (produkty TORQ to suplementy, a nie zamienniki diety). Poniżej omówimy pokrótce te 4 fazy, a bardziej szczegółowo omówimy je w dalszej części.
Faza 1 – to powinien być pierwszy krok, który polega po prostu na skrupulatnym stosowaniu się do zaleceń Systemu uzupełniania energii TORQ. Prawidłowe uzupełnianie energii przede wszystkim przyczynia się do redukcji uszkodzenia tkanki mięśniowej, zapewnia nawodnienie oraz zapobiega wyczerpaniu zapasów glikogenu z tkanki mięśniowej i wątroby.
Faza 2 – polega na spożyciu napój po treningu Recovery lub baton energetyczny w ciągu 15 minut od treningu. Dzięki temu nawodnisz organizm, odbudujesz zapasy glikogenu w tkance mięśniowej i wątrobie, naprawisz uszkodzone włókna mięśniowe i uzupełnisz energię komórkową.
Faza 3 – chodzi w niej o dietę bogatą w węglowodany i białka. Zawsze należy o nią dbać, jednak wraz ze wzrostem obciążenia w trakcie wysiłku fizycznego, wzrasta zapotrzebowanie organizmu na wysokiej jakości składniki odżywcze. Węglowodany po treningu Energy Organic to czyste, niearomatyzowane źródło węglowodanów. Te „niewidzialne kalorie” to idealny sposób na łatwe zwiększenie zawartości węglowodanów w codziennych posiłkach, ponieważ nie mają smaku i właściwie są niezauważalne.
Faza 4 – to stosowanie naszego zaawansowanego produktu napój regeneracyjny po treningu Recovery Plus. Zawiera beta-alaninę, HMB i fosforan sodu, wspomagając utrzymanie wysokiej intensywności/obciążenia/jakości wysiłku oraz procesy regeneracji/adaptacji konieczne dla kontynuowania treningów. TORQ Recovery Plus to wisienka na torcie.
Czy regeneracja jest potrzebna?
Łatwo jest myśleć o regeneracji jak o wprowadzaniu do organizmu substancji odżywczych, aby ułatwić układom fizjologicznym szybki powrót do normalnego poziomu homeostazy, dzięki czemu poczujesz się tak dobrze, jak przed wysiłkiem. Poważni sportowcy potrzebują szybkiej regeneracji, aby jak najszybciej powrócić do treningów lub wyścigów. Jeśli bierzesz udział w kilkuetapowym wyścigu trwającym kilka dni, czy obozie treningowym, to oczywiste że chcesz szybko powrócić do pełni sił po każdym etapie i każdego dnia osiągać jak najlepsze wyniki.
Z punktu widzenia treningów chodzi przede wszystkim o uzyskanie wyższego obciążenia i tu System regeneracji TORQ sprawdza się bardzo dobrze. Im wyższe obciążenie podczas treningu, tym lepsza adaptacja i większa siła. Innymi słowy, im więcej będziesz w stanie ćwiczyć, tym będziesz sprawniejszy, a System regeneracji TORQ ma za zadanie ułatwienie częstszych oraz bardziej wydajnych treningów. Posiadanie odpowiedniej strategii regeneracji wspomaga rozwijanie formy, więc dedykowane produkty regeneracyjne nie powinny być traktowane jedynie jako przekąska po wyścigu/zawodach. Powinny stanowić zasadniczą część procesu treningowego. Ten temat omówiliśmy bardziej szczegółowo poniżej, pod tytułem „Objaśniamy proces regeneracji”.
4 R?
Charakterystyczne dla TORQ jest podejście do kwestii regeneracji zgodnie z zasadą czterech procesów – 4R. Wszystkie te procesy są niezbędne dla powrotu organizmu do stanu pełnej regeneracji i adaptacji fizjologicznej.
1) Re-Hydrate czyli nawadnianie: Uzupełnianie utraconych płynów ma dla procesu regeneracji znaczenie podstawowe. Odwodnieniu można zapobiegać od razu, poprzez przyjmowanie wystarczającej ilości płynów i elektrolitów podczas wysiłku, więc System uzupełniania energii TORQ zadba o to automatycznie. W gorącym i wilgotnym środowisku lub w przypadku wysokiego natężenia wysiłku, gdy występuje silne pocenie, czasami przyjęcie wystarczającej ilości płynów w czasie wysiłku może być niemożliwe, a taki problem trzeba rozwiązać natychmiast. Napój TORQ Recovery zawiera szereg cennych składników odżywczych, ale dodatkowo, jako napój, zawiera również sporą ilość wody i sodu (to najważniejszy elektrolit). W celu kontynuowania procesu nawadniania konieczne może być też spożywanie w późniejszym czasie czystej wody lub innych napojów, lub nawet napoju hipotonicznego Hydration, jeśli warunki środowiskowe powodują dalsze pocenie się po ustaniu wysiłku.
2) Re-Fuel czyli uzupełnianie energii: Długotrwały i/lub intensywny wysiłek wyczerpuje zapasy endogennych węglowodanów. Możliwe jest zachowanie tylko około 500 g węglowodanów (2000 kcal), a bez tych endogennych zapasów fizyczna wydajność drastycznie spada. Wysoka intensywność wysiłku (np. sprint) jest właściwie niemożliwa do osiągnięcia bez wysokiego poziomu zapasów endogennych węglowodanów. Intensywny trening dziś może spowodować niemożność kontynuowania treningów w kolejnym dniu, chyba że uważnie zastosujesz się do tej koncepcji.
Dokładne stosowanie się do zaleceń Systemu uzupełniania energii TORQ polega na zapewnieniu dopływu alternatywnych, zewnętrznych lub „egzogennych” węglowodanów. Ćwicząc oszczędzasz zapasy węglowodanów endogennych. Prawidłowe uzupełnianie energii dzisiaj to przede wszystkim krok w kierunku lepszej wydajności jutro, ale jeżeli trening będzie ciężki, zapasy endogennych węglowodanów ucierpią pomimo skrupulatnego uzupełniania. Uzupełnianie energii ma zatem niebagatelne znaczenie dla produktów regeneracyjnych, których mamy w ofercie dwa: napój TORQ Recovery i baton TORQ Recovery. Mają one zoptymalizowany skład, dzięki czemu dostarczają potrzebne węglowodany od razu po zakończeniu wysiłku.
Podczas szczególnie intensywnego treningu uzupełnianie energii trwa długo po zakończeniu wysiłku, a polega na spożywaniu produktów bogatych w wysokiej jakości węglowodany. Do diety można włączyć też TORQ Energy Organic. Tę kwestię wyjaśniamy w kolejnej sekcji „4 faz” Systemu odzyskiwania energii TORQ.
3) Re-Pair czyli naprawa: Bardzo intensywny wysiłek dosłownie uszkadza włókna mięśniowe, a długi trening wytrzymałościowy przyspiesza procesy kataboliczne, w których pozbawiona tłuszczu tkanka mięśniowa ulega rozpadowi i wykorzystaniu przez organizm. Spożywanie wysokiej jakości białek, które zawierają szeroką gamę aminokwasów (budulec białka) jest bardzo ważne natychmiast po zakończeniu wysiłku, ponieważ stanowią one substrat do odbudowy tkanki mięśniowej oraz wspomagają regenerację enzymów (biologiczne katalizatory) i innych ważnych komponentów fizjologicznych.
Zarówno napój TORQ Recovery, jak i baton TORQ Recovery zawierają 100%-owe szybko działające białko serwatkowe, ponieważ żadne inne źródła białka nie mogą konkurować z serwatką pod względem rozpuszczalności i bio-dostępności. Napój TORQ Recovery zawiera także znaczną dawkę L-Glutaminy. Choć jest to aminokwas najobficiej występujący w organizmie, mięśnie i pozbawiona tłuszczu tkanka mięśniowa ulegają rozpadowi natychmiast po zakończeniu wysiłku, ponieważ L-Glutamina jest pochłaniana jako paliwo przez narządy. Na szczęście ten proces można stłamsić w zarodku, spożywając ją w surowej postaci. A zatem L-Glutamina pośrednio zapobiega uszkodzeniu mięśni. Zarówno napój TORQ Recovery, jak i baton TORQ Recovery zawierają także bogatą mieszankę witamin i składników mineralnych, co ułatwia proces regeneracji i uzupełniania niedoborów.
I na koniec dodajmy, że podczas bardzo intensywnego wysiłku uszkodzenie/degradacja mięśni zaczyna stanowić coraz większy problem. Dlatego stworzyliśmy produkt TORQ Recovery Plus. Zawarta w nim beta-alanina pomaga utrzymać wysoką intensywność wysiłku, natomiast HMB działa jak super-białko o nieprawdopodobnych naturalnych właściwościach anabolicznych, budujących mięśnie i regeneracyjnych.
4) Re-Charge czyli ładowanie: To już czwarta „zasada R”, charakterystyczna dla TORQ, która stanowi element naszego Systemu regeneracji. Nie znajdziesz takiego nigdzie indziej. Firma TORQ powstała w 1999 r., a wykorzystanie D-rybozy jako składnika produktów stało się niemal synonimem marki. Nie istnieją naukowe dowody na to, że suplementacja D-rybozą poprawia sportowe wyniki, ale jej umiejętność szybkiego przywracania normalnego poziomu energii komórkowej jest bezsporna (340-430% szybciej niż bez suplementacji). W każdej porcji napoju TORQ Recovery znajduje się zalecana przez badaczy dawka rybozy. Niewielka ilość rybozy znajduje się również w batonie TORQ.
Każda komórka organizmu zawiera ATP (adenozynotrójfosforan), związek bogaty w energię, który zawiera praktycznie całą energię potrzebną do codziennego funkcjonowania. Gdy ATP ulega rozpadowi na ADP + Pi (adenozynodifosforan + anion fosforanowy), uwalniana jest energia, która służy do napędzania wszystkich funkcji organizmu. Tak więc oczywistym jest, że to rozpad ATP w komórkach pracujących mięśni dostarcza energii do treningu. Bez tego nie mógłbyś się ruszyć! Metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białek prowadzi do połączenia ADP + Pi w ATP. Następnie ATP jest dostępny do wykorzystania podczas kurczenia mięśni. Następuje wtedy ponownie rozpad na ADP + Pi i tak dalej.
Podczas wysiłku fizycznego ten cykl zachodzi bardzo szybko i stale, w celu zaspokojenia znacznych potrzeb energetycznych. Badania wykazały, że po wysiłku fizycznym z maksymalnym obciążeniem, pule ATP i ADP + Pi w komórkach mięśni szkieletowych zostają uszczuplone aż o 20-28%. Stojące za tym mechanizmy są dość skomplikowane i wiążą się z utratą związku o nazwie AMP (adenozynomonofosforan), jednak efekt netto jest taki, że ogólne pule ATP i ADP + Pi w każdej komórce ulegają uszczupleniu, co poważnie ogranicza ich potencjał energetyczny. Nie ma znaczenia, ile węglowodanów wtłoczysz do ciała. Jeśli poziom tych nukleotydów jest niski, nie będziesz mieć surowców potrzebnych do wydajnego wytwarzania energii. Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawę dodajmy, że gdy AMP opuszcza komórkę, nie powraca już, dlatego poziomy ATP i ADP + Pi pozostają niskie, a mogą obniżyć się jeszcze bardziej, jeśli zdecydujesz się na kolejny trening o wysokiej intensywności.
Tyle jeśli chodzi o naukę, jednak żeby przedstawić sprawę w uproszczony sposób, pomyśl o samochodzie, który przechodzi regulację u mechanika, jako analogia. Wyobraź sobie, że bak to zapasy endogennych węglowodanów (to paliwo, które napędza silnik/mięśnie) i oddziel go od samego silnika. Wyobraź sobie, że z silnika usunięto kilka świec zapłonowych i teraz pracuje z mocą 50%. Nie ma znaczenia ile paliwa jest w baku – jeśli silnik nie jest odpowiednio wyregulowany, nie będziesz w stanie uzyskać optymalnych osiągów pojazdu. Wyobraź sobie, że mechanik regulujący silnik na powyższej ilustracji pełni taką samą rolę jak ryboza w komórkach mięśniowych – umożliwia uzyskanie maksymalnej efektywności z paliwa zgromadzonego w baku. I odwrotnie – wyobraź sobie samochód z dobrze wyregulowanym silnikiem i pustym bakiem. Nie ma znaczenia jak dobrze wyregulowany jest silnik – bez paliwa samochód nie ruszy. Ten przykład odzwierciedla krytyczne współoddziaływanie między ładunkiem/potencjałem energii komórkowej i paliwem niezbędnym dla uzyskania wydajności.
Podsumowując, zadaniem Systemu regeneracji TORQ jest zapewnienie, aby wszystkie potrzebne składniki zostały uzupełnione, abyś przystępując do treningu za każdym razem miał pełen bak i dobrze wyregulowany silnik.
4 fazy
Zasada 4R wyjaśnia, dlaczego trzeba dbać o odpowiednią regenerację oraz przedstawia w skrócie jak nasze produkty wpisują się w ten proces. Teraz jednak omówimy System regeneracji TORQ bardziej szczegółowo, abyś w 100% rozumiał, jaką metodę regeneracji zastosować dla danej intensywności wysiłku. Musisz myśleć o tym, co jest konieczne z punktu widzenia regeneracji. Po co wydawać pieniądze na wsparcie techniczne podobne do TORQ, jeśli nie jesteś w stanie wykorzystać jego możliwości? Nasze produkty wspomagające wydajność działają wyjątkowo dobrze. Im częściej będziesz je stosować, tym lepszy będzie ich wpływ. Jednak pamiętaj o ich dostosowaniu do intensywności treningu.
FAZA 1 // Przestrzegaj zaleceń Systemu uzupełniania energii TORQ: Fundamentalne znaczenie dla regeneracji ma dopilnowanie, aby energia była uzupełniania w prawidłowy sposób. A żaden sposób nie jest lepszy niż przestrzeganie zaleceń Systemu uzupełniania energii TORQ. Poświęć czas, aby poczytać o Systemie uzupełniania energii TORQ (o ile nie zrobiłeś tego wcześniej). Na stronie Systemu uzupełniania energii nie tylko wyjaśniamy jak uzupełnianie energii poprawia wydajność, ale także przedstawiamy za pomocą animacji, jak spożycie węglowodanów egzogennych w formie napojów energetycznych, żeli, batonów i cukierków do żucia podczas wysiłku, pozwala oszczędzić zasoby węglowodanów endogennych. Jeśli zadbasz o wewnętrzne zapasy węglowodanów, produkty regeneracyjne będą miały do wykonania mniej pracy, więc można śmiało powiedzieć, że dopóki prawidłowo uzupełniasz energię i starasz się spożywać bogate źródła węglowodanów i białka po wysiłku, stosowanie produktów regeneracyjnych może być w ogóle niepotrzebne!
FAZA 2 // Spożyj napój lub baton TORQ Recovery w ciągu 15 minut od zakończenia treningu: Na Fazę 2 można patrzeć dwojako. Jeśli nie postępowałeś zgodnie z zaleceniami Fazy 1 i nie uzupełniałeś prawidłowo energii z jakiegokolwiek powodu, a wysiłek był „znaczny”, Faza 2 będzie bardzo korzystna, ponieważ odzyskasz to, co utraciłeś. Twoje endogenne zapasy węglowodanów zostały mocno uszczuplone i trzeba je uzupełnić. Zamierzone zadanie Fazy 2 to jednak połączenie właściwego uzupełniania energii podczas wysiłku ze spożywaniem napoju TORQ Recovery lub batonu TORQ Recovery zaraz po zakończeniu wysiłku. Połączenie Fazy 1 z Fazą 2 w kumulatywnym procesie zapewni znacznie bardziej wszechstronny poziom regeneracji niż stosowanie tylko jednej z faz.
Ilość napoju TORQ Recovery lub batonów TORQ Recovery, jaką należy spożyć, zależy od masy ciała. Odwiedź stronę konkretnego produktu, aby uzyskać szczegółowe informacje. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zawsze zalecamy wypicie napoju regeneracyjnego przed spożyciem batonu, ponieważ napój ma bardziej kompleksowe działanie – robi to samo, co baton, ale też nawadnia oraz dostarcza L-Glutaminy do ochrony mięśni i D-rybozy do przywrócenia prawidłowego poziomu energii komórkowej.
Podstawowa rola napoju i batonu TORQ Recovery jest jednak taka sama – uzupełnić zapasy węglowodanów endogennych oraz dostarczyć do organizmu białka, witaminy i minerały do odbudowy uszkodzonej tkanki mięśniowej. Przypominamy, że procesy te zostały szczegółowo omówione na stronach poszczególnych produktów. Baton TORQ Recovery jest wygodniejszy w użyciu i łatwiejszy w transporcie niż napój regeneracyjny, ale ponieważ ma wielkość 65 g, może wspomagać proces regeneracji, jeśli intensywność wysiłku przekracza możliwości napoju.
FAZA 3 // Większy nacisk na dietę ogólną oraz stosowanie TORQ Energy Organic: Wraz ze wzrostem natężenia wysiłku, zasady regeneracji należy rozszerzać poza produkty spożywane podczas treningu i zaraz po nim. Organizm ludzki w czasie treningu może przetworzyć tylko do 90 gramów węglowodanów na godzinę, a nawet to jest niemożliwe dla wielu produktów. Bezpośrednio po treningu, podczas Fazy 2, zalecamy spożywanie 1 grama węglowodanów na kg masy ciała oraz 1/4 grama białka na kg masy ciała. Pozostaje nam więc duży przedział czasowy pomiędzy tymi interwencjami i kolejną sesją treningową. W tym czasie można wykonać więcej pracy, jeśli obciążenie treningowe wzrosło do punktu, w którym nawet sumienne uzupełnianie energii i spożywanie produktów regeneracyjnych już nie wystarczy!
Przede wszystkim przyjrzyj się swojej codziennej diecie. Czy możesz jeść więcej? Czy możesz dokonywać lepszych wyborów żywieniowych, aby spożywać więcej wysokiej jakości węglowodanów i białka? Czasami, gdy obciążenie treningowe jest szczególnie wysokie, dosłownie niemożliwe jest spożywanie tylu kalorii, aby zastąpić te utracone w trakcie wysiłku. Właśnie tu wybawieniem jest TORQ Energy Organic. Produkt nazywany niewidzialnymi kaloriami – TORQ Energy Organic – składa się w 100% z węglowodanów złożonych i nie ma słodkiego smaku, choć ma gęstość cukru. Można go dodawać do potraw słodkich lub pikantnych, aby znacznie zwiększyć zawartość węglowodanów bez zmiany smaku. Można go nawet dodawać do kawy lub herbaty i posiada certyfikat organizacji Soil Association.
FAZA 4 // Spożywanie TORQ Recovery Plus dwa razy dziennie, każdego dnia: W tej fazie Systemu regeneracji TORQ chodzi o „położenie wisienki na torcie”. Opracowaliśmy wysoce zaawansowany gorący napój o smaku kakaowym TORQ Recovery Plus, który ułatwia trening z wyższym obciążeniem oraz wzorową regenerację i adaptację. Poświeć chwilę i przeczytaj sekcję „Objaśniamy proces regeneracji” poniżej. Dzięki temu w pełni zrozumiesz wzajemne oddziaływanie między bodźcami treningowymi a regeneracją i adaptacją w wyniku otrzymania bodźca.
TORQ Recovery Plus zawiera 3 główne skuteczne składniki: HMB (kwas 3-hydroksy-3-metylomasłowy), beta-alaninę i fosforan sodu. HMB posiada niesamowitą zdolność do retencji azotu, co czyni go zarówno naturalnym anabolikiem (budowa mięśni), jak i antykatabolikiem (zapobiega rozpadowi mięśni). Beta-alanina to rozgałęziony aminokwas, który przyczynia się do zwiększenia buforowania (usuwania) kwasu mlekowego, co powoduje zwiększenie mocy anaerobowej, a także wspomaga regenerację pomiędzy epizodami treningowymi/zawodami o wysokiej intensywności. Fosforan sodu uzupełnia beta-alaninę poprzez wzmacnianie systemu aerobowego, tworząc prawdziwie wszechstronny system.
Ostatecznie, TORQ Recovery Plus+ nie tylko wspomaga regenerację w okresach wysokiego stresu treningowego, ale zawiera też kluczowe składniki, które również zwiększają wydajność. Mówiąc w skrócie (wyczerpujące informacje znajdziesz poniżej), preparat TORQ Recovery Plus+ zapewnia korzyści, jeśli jest przyjmowany stale w okresach wysokiego obłożenia treningami, ze względu na zawartość HMB, ale beta-alanina i fosforan sodu oferują największy potencjał podczas treningów interwałowych lub wyścigów o wysokiej intensywności. Dlatego produkt TORQ Recovery Plus+ jest idealny do stosowania w sezonie zawodów lub podczas przygotowań do zgrupowania lub większej wyprawy rowerowej, gdzie intensywność treningów może być różna (intensywne i długotrwałe).
Najbardziej interesujące i niesamowite w TORQ Recovery Plus jest wzajemne oddziaływanie między beta-alaniną i HMB. Beta-alanina zasadniczo wytwarza większy bodziec dla treningu anaerobowego, pozwalając na utrzymanie wyższego poziomu intensywności dla danego czasu trwania interwału. Powoduje to uszkodzenie tkanki mięśniowej (w poniższej sekcji przedstawiono, dlaczego jest to faktycznie dobre), a związek HMB jest szczególnie dobry w splataniu uszkodzonych włókien mięśniowych. Te dwa składniki odżywcze współpracują w pełnej harmonii, co skutkuje lepszymi bodźcami treningowymi i lepszą adaptacją.
Istnieją jeszcze inne korzyści ze zastosowania tego produktu jako samodzielnego wspomagacza treningowego w niektórych dyscyplinach sprinterskich. Można o tym przeczytać w naszym sklepie na stronie produktu TORQ Recovery Plus. Choć w kontekście Systemu regeneracji TORQ, produkt ten powinien być zawsze stosowany jako część systemu, nie w pojedynkę.
Produkty pozwalające na regenerację po treningu
Wszystkie produkty stosowane w ramach Systemu regeneracji TORQ zostały już szczegółowo omówione. A oto krótkie podsumowanie:
Napój po treningu Recovery TORQ: Należy go stosować w Fazie 2 Systemu regeneracji TORQ i później. Możesz też kliknąć na grafice.
Baton TORQ Recovery: Należy go stosować w Fazie 2 Systemu regeneracji TORQ i później. Możesz też kliknąć na grafice.
Węglowodany po treningu Energy Organic TORQ: Należy go stosować w Fazie 3 Systemu regeneracji TORQ i później. Możesz też kliknąć na grafice.
Napój regeneracyjny po treningu Recovery Plus TORQ: Należy go stosować wyłącznie w Fazie 4 Systemu regeneracji TORQ.
Objaśniamy proces regeneracji po treningu
Aby prawidłowo zrozumieć proces regeneracji, przede wszystkim należy zastanowić się nad procesem treningowym. Gdy już do zrozumiesz, stanie się jasne że odpowiednia dieta, w połączeniu z przestrzeganiem reguł Systemu regeneracji TORQ pomoże Ci osiągnąć najwyższy poziom wydajności.
Rysunek 1: Schemat zaadaptowany z książki Periodyzacja: Teoria i metodologia treningu Tudora Bompy. Human Kinetics (1999 r.)
Powyższy schemat pięknie wyjaśnia proces treningowy. Jeżeli oś pionową przyjmiemy za poziom energii, a oś poziomą za czas, Faza 1 pokazuje zmęczenie wywołane przez sesję treningową. Faza 2 przedstawia regenerację organizmu, a Faza 3 wskazuje stan nadmiernego naładowania energią, gdzie organizm jest właściwie nadmiernie zregenerowany (mocniejszy niż przed sesją treningową). Faza 4 pokazuje regresję formy, gdy nadmiernie naładowanie energią zanika.
Każdy faza ma znaczenie, ale nas oczywiście interesuje Faza 3 – nabieranie siły. Jak to się dzieje? Po prostu i zwyczajnie – tak wszystkie biologiczne systemy reagują na bodźce. Nie jesteśmy maszynami, więc nie wykonujemy dzień w dzień tej samej ilości pracy. Nie mamy części, które wymienia się w przypadku zużycia lub uszkodzenia. Jesteśmy organizmami adaptacyjnymi co oznacza, że gdy napotykamy trudności, na krótki czas stajemy się słabsi (Faza 1). Szok bodźcowy powoduje, że nasz organizm rzuca do walki wszystkie zasoby, jakie posiada w danym momencie (w tym ważne składniki diety) w celu ułatwienia regeneracji i uzupełnienia energii (Faza 2). Nic dziwnego zatem, że później następuje superkompensacja (Faza 3), biorąc pod uwagę dostępne zapasy.
Rysunek 2. Strategia adaptacyjna „A”.
Powyższy schemat pokazuje, co się dzieje gdy połączymy kilka treningów dobrze ustawionych w czasie.
Rysunek 3. Strategia adaptacyjna „B”.
A tu miało miejsce kilka treningów z rzędu, celowo bez umożliwienia wystarczającej regeneracji – w ten sposób powstało głębokie koryto zmęczenia i kolejny szczyt formy przed ważnymi zawodami.
Nieważne jak chcielibyśmy oddzielić koncepcje uzupełniania energii i regeneracji, omawiając je niezależnie, jest to niemożliwe, ponieważ są one bez wątpienia związane i właśnie dlatego Fazę 1 Systemu regeneracji TORQ stanowi System uzupełniania energii TORQ. Jest rzeczą oczywistą, że dobrze zregenerowany sportowiec będzie w lepszej formie fizjologicznej przed ważną sesją treningową niż ktoś, kto jest zmęczony i nie ma wystarczających zasobów energetycznych. Powyższy schemat pokazuje, jak dobrze przygotowany sportowiec jest w stanie wygenerować większy bodziec treningowy i dzięki temu uzyskać większe korzyści kondycyjne z sesji treningowej. Należy również rozważyć, jak skuteczna strategia uzupełniania energii podczas wysiłku może przedłużyć i zintensyfikować trening.
Następny schemat pokazuje, o ile szybciej sportowiec zregeneruje się, jeśli będzie korzystać ze skutecznej strategii regeneracji po treningu – a może System regeneracji TORQ? Jeśli połączymy kluczowe pojęcia w z dwóch ostatnich schematów stanie się jasne, że sportowiec uzupełniający energię będzie mógł intensywniej trenować i szybciej się zregeneruje. Twoje wymarzone wyniki są na wyciągnięcie ręki!
Jeśli masz pytania na temat Systemu regeneracji TORQ lub produktów/pojęć omawianych na tej stronie, napisz do nas: centrala@torqpolska.pl lub zadzwoń: 512 227 887.
Czytaj powiązane artykuły:
- Uzupełnianie energii i regeneracja a odporność
- Nawadnianie i uzupełnianie energii
- Anatomia batona energetycznego
- Energia z węglowodanów czy tłuszczu?
- Roztwór izotoniczny, hipotoniczny czy hipertoniczny?
- Uzupełnianie energii i regeneracja a odporność
- TORQ Hydration i System uzupełniania energii TORQ
- Odżywianie podczas 24-godzinnego wyścigu
- 24 godziny po zawodach
- Odżywianie a zdrowie
- Optymalne odżywianie
Odnośniki w badaniach:
- Beelen M, Burke LM, Gibala MJ, Van Loon L JC (2010 r.) Nutritional strategies to promote post exercise recovery. Int J Sport Nutr Exerc Metab grudzień 20(6):515-32.
- Burke LM, Collier GR, Beasley SK, Davis PG, Fricker PA, Heeley P i Hargreaves M (1995 r.) Effect of coigestion of fat and protein with carbohydrate feedings on muscle glycogen storage. Journal Applied Physiology, 76(6) 2187-2192.
- Fallowfield JL, Williams C, Singh R. (1995 r.) The influence of ingesting a carbohydrate-electrolyte beverage during 4 hours of recovery on subsequent endurance capacity. Int J Sport Nutr 1995 r.; 5: 285-99.
- Ivy Jl, Katz AL, Cutler Cl, Sherman WM, Coyle EF (1988 r.) Muscle glycogen synthesis after exercise: effect of time of carbohydrate ingestion. Journal Applied Physiology. kwiecień:64(4)1480-5.
- Wallis GA, Hulston CJ, Mann CH, Roper HP, Tipton KD, Jeukendrup AE. (2008 r.) Postexercise muscle glycogen synthesis with combined glucose and fructose ingestion. Med Sci Sports Exerc. październik;40(10):1789-94.
- Décombaz J, Jentjens R, Ith M, Scheurer E, Buehler T, Jeukendrup A, Boesch C. (2011 r.) Fructose and galactose enhance postexercise human liver glycogen synthesis. Med Sci Sports Exerc. 2011 r. październiki;43(10):1964-71.
- Betts JA, Williams C. (2010 r.) Short-Term recovery from prolonged exercise. Sports Medicine. 40(11)941-959.
- Beelen M, Burke LM, Gibala MJ, Van Loon LJC. (2010 r.) Nutritional strategies to promote post exercise recovery. Journal of Physical Activity and Health.
- Jentjens, R.L., van Loon, L.J., Mann, C.H., Wagenmakers, A.J.,& Jeukendrup, A.E. (2001 r.) Addition of protein and amino acids to carbohydrates does not enhance postexercise muscle glycogen synthesis. Journal of Applied Physiology, 91(2) 839-846.
- van Loon, L.J., Saris, W.H., Kruijshoop, M., & Wagenmakers, A.J. (2000 r. b). Maximizing postexercise muscle glycogen synthesis: Carbohydrate supplementation and the application of amino acid or protein hydrolysate mixtures. The American Journal of Clinical Nutrition, 72(1), 106–111.
- Gibala, M.J. (2007 r.) Protein metabolism and endurance exercise. Sports Medicine (Auckland, N.Z.), 37(4–5), 337–340.
- Howarth, K.R., Moreau, N.A., Phillips, S.M., & Gibala, M.J.(2009 r.). Coingestion of protein with carbohydrate during recovery from endurance exercise stimulates skeletal muscle protein synthesis in humans. Journal of Applied Physiology (Bethesda, Md.), 106(4), 1394–1402.
- Tang, J.E., & Phillips, S.M. (2009 r.) Maximizing muscle protein anabolism: The role of protein quality. Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care, 12(1), 66–71.
- Dangin, M., Guillet, C., Garcia-Rodenas, C., Gachon, P., Bouteloup- Demange, C., Reiffers-Magnani, K., . . . Beaufrère,B. (2003 r.) The rate of protein digestion affects protein gain differently during aging in humans. The Journal of Physiology, 549(Pt. 2), 635–644.
- Zawadzki, K.M.,B.B. Yaspelkis III i J.L. Ivy. (1992 r.) Carbohydrate-protein complex increased the rate of muscle glycogen storage after exercise. J Appl Physiol 72:1854-59.
- Burke, E.R. PhD (1999 r.). D-Ribose, what you need to know. Avery Publishing Group.
- Burke, E.R. PhD (2002 r.). Serious Cycling. Human Kinetics. strony 167-169 (ryboza), 171-172 (L-Glutamina), 173-174 (HMB).
- Paswater, R.A. PhD i Fuller, J. PhD (1997 r.). Building Muscle Mass, Performance And Health With HMB. Keats Publishing.
- Williams, M.H. PhD (1998 r.). The Ergogenics Edge. Human Kinetics.
- Wilmore, J.H. i Costill, D.L. (1999 r.) Physiology of Sport and Exercise. Human Kinetics.
- Bompa, T.O. (1999 r.) Periodization: Theory and Methodology of Training. Human Kinetics.
- Baguet A, Reyngoudt H, Pottier A, Everaert I, Callens S, Achten E, Derave W. (2009 r.) Carnosine loading and washout in human skeletal muscles. J Appl Physiol 106:837–842.
- Baguet A, Bourgois J, Vanhee L, Achten E, Derave W (2010 r. a) Important role of muscle carnosine in rowing performance. J Appl Physiol 109:1096–1101.
- Derave W, Ozdemir MS, Harris RC, Pottier A, Reyngoudt H, Koppo K, Wise JA, Achten E (2007 r.) B-alanine supplementation augments muscle carnosine content and attenuates fatigue during repeated isokinetic contraction bouts in trained sprinters. J Appl Physiol 103:1736-1743.
- Harris RC, Tallon MJ, Dunnett M, Boobis LH, Coakley J, Kim HJ, Fallowfield JL, Hill CA, Sale C, Wise JA (2006 r.) The absorption of orally supplied beta-alanine and its effect on muscle carnosine synthesis in human vastus lateralis. Amino Acids 30:279–289.
- Hobson RM, Saunders B, Ball G, Harris RC, Sale C (2012 r.) Effects of beta alanine supplementation on exercise performance: A Meta Anaylsis. Amino Acids (2012 r.) 43:25–37.
- Hills CA, Harris RC, Kim HJ, Harris BD, Sale C, Boobis LH, Kim CK, Wise JA. (2006 r.) Influence of B-alanine supplementation on skeletal muscle carnosine concentrations and high intensity cycling capacity. Amino Acids 32:225-233.
- Van Thienen R, Van Proeyen K, Vanden Eynde B, Puype J, Lefere T, Hespel P. (2009 r.) Alanine Improves Sprint Performance in Endurance Cycling. Med. Sci. Sports Exerc., t. 41, nr 4, str. 898–903.
- Cade R, Conte M, Zauner C, Mars D, Peterson J, Lunne D, Hommen N, Packer D. (1984 r.) Effects of phosphate loading on 2,3 diphosphoglycerate and maximal oxygen uptake. Med Sci Sports Exerc, 16:263-8.
- Kreider RB, Miller GW, Williams MH, Somma CT, Nasser TA. (1990 r.) Effects of phosphate loading on oxygen uptake, ventilatory anaerobic threshold, and run performance. Med Sci Sports Exerc, 22(2):250-6.
- Stewart I, McNaughton L, Davies P, Tristram S. (1990 r.) Phosphate loading and the effects of VO2max in trained cyclists. Res Quart, 61:80-4.
- Kreider RB, Miller GW, Schenck D, Cortes CW, Miriel V, Somma CT, Rowland P, Turner C, Hill D. (1992 r.) Effects of phosphate loading on metabolic and myocardial responses to maximal and endurance exercise. Int J Sport Nutr2(1):20-47.
- Folland JP, Stern R, Brickley G. (2008 r.) Sodium phosphate loading improves laboratory cycling time-trial performance in trained cyclists. J Sci Med Sport, 11(5):464-8.
- Bernardot, D. PhD (2000 r.) Nutrition for Serious Athletes. Human Kinetics.