Nawadnianie i uzupełnianie energii w sporcie

Nawadnianie i uzupełnianie energii w sporcie

 

Myśląc o zimie, skupiamy się na nawadnianiu i uzupełnianiu energii w odniesieniu do treningu w hali. Zasadniczo różnice pomiędzy Twoją strategią żywieniową dla treningów w hali i na zewnątrz powinny być bardzo niewielkie, jednak trening na hali ma kilka specyficznych cech, które teraz omówimy. Przed przeczytaniem tego artykułu przeczytaj artykuł Optymalne odżywianie z tej samej serii, aby w pełni zrozumieć sens poruszonego tu tematu.

Krótsze sesje treningowe i nawadnianie

Treningi w pomieszczeniach są zazwyczaj krótsze i mają większą intensywność. Nie ma w tym niczego złego – tak właśnie powinno być. Treningi o wyższej intensywności są bardziej skuteczne, gdy mięśnie są ciepłe i pracują w preferowanej temperaturze fizjologicznej. W mroźne zimowe miesiące często przeprowadzanie treningów o wysokiej intensywności na zewnątrz jest nierealne, a także nieoptymalne. Jeśli sesje są krótkie, intensywne i wykonywane w cieplejszym środowisku, wskaźnik pocenia będzie niewątpliwie wysoki, więc przyjmowanie podczas wysiłku płynnego produktu, który uzupełnia płyny tak szybko i skutecznie, jak to tylko możliwe, ma sens.

https://www.torqfitness.co.uk/wp-content/uploads/2018/10/hydration-performance.jpg

Powyższy schemat pokazuje, w jaki sposób odwodnienie wpływa na wydolność fizyczną i wskazuje korzyści płynące z dbania o nawadnianie. Oprócz tego, trzeba wziąć pod uwagę wpływ słabego nawadniania na resztę dnia – czy chcesz odczuwać senność i pić nieprzerwanie przez wiele godzin po treningu tylko dlatego, że nie uzupełniałeś płynów podczas treningu? Już to słyszałeś, ale powtórzymy: zapobieganie zawsze jest lepsze niż leczenie.

https://www.torqfitness.co.uk/wp-content/uploads/2018/10/Water.jpg

Zwykła woda jest szczególnie powolnym nawadniaczem i nie zawiera żadnych elektrolitów (sole tracone z potem), więc nie spisuje się zbyt dobrze podczas intensywnych sesji w pomieszczeniu. Być może zauważyłeś, że gdy piłeś samą wodę podczas treningu w przeszłości, po połknięciu zalegała w żołądku… i zalegała… i zalegała… To uczucie wzdęcia oznacza, że ​​woda nie spływa do jelita cienkiego, gdzie powinna być wchłaniana do krwi. Dopóki nie dotrze do krwi, tak naprawdę nie nawadnia, tylko nosisz ją w sobie!

https://www.torqfitness.co.uk/wp-content/uploads/2018/10/Electrolyte-Tablet-650.jpeg

Inną, bardzo popularną opcją nawadniania, są tabletki elektrolitowe, które zawierają elektrolity (sole), ale pod względem dostarczania płynów do krwi, nie są znacznie lepsze od wody, ponieważ opierają się na formie wchłaniania przez jelita zwanej „transportem biernym”.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=QRVrMcQeXvQ[/embedyt]

Obejrzyj króciutki film powyżej, aby dowiedzieć się, w jaki sposób glukoza, a także elektrolity zawarte w produkcie nawadniającym, znacząco wpływają na jego skuteczność. Zasadniczo cząsteczki glukozy i sodu działają razem jak pompa ułatwiająca wnikanie cząstek wody do krwi. Nazywamy to zjawisko „ułatwionym transportem”. Polega ono na tym, że z każdą cząsteczką glukozy (i 2 cząsteczkami sodu) do krwi trafia 260 cząsteczek wody. W TORQ zawsze patrzymy na wydajność dociekliwym i krytycznym okiem, a nasz napój hipotoniczny Hydration został opracowany specjalnie w celu uniknięcia ograniczeń tabletek elektrolitowych.

https://www.torqfitness.co.uk/wp-content/uploads/2016/04/torq-energy-info.jpg

Tak więc, w przypadku większości krótszych sesji treningowych odbywanych w pomieszczeniach, TORQ Hypotonic jest odpowiednim produktem, ponieważ nawadnia organizm tak skutecznie i kompleksowo, jak to możliwe. W pewnych okolicznościach zamiast TORQ Hypotonic możesz wybrać nasz izotoniczny napój izotoniczny Energy, co zostanie wyjaśnione w następnym rozdziale.

Częstotliwość treningów i dłuższe sesje

Dłuższe sesje treningowe, przeprowadzane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, mają mniejszą intensywność, więc utrzymywanie nawodnienia wydaje się łatwiejsze. Dłuższe sesje mogą jednak wymagać większej uwagi w zakresie uzupełniania energii, ponieważ endogenne zapasy węglowodanów w wątrobie i mięśniach są ograniczone, co omawiamy w artykule Optymalna odżywianie. Długie sesje wytrzymałościowe w pomieszczeniu są mniej pożądane z wielu różnych powodów, ale nie znaczy to, że są zabronione! Jeśli pogoda jest paskudna, a w harmonogramie masz długą jazdę, sensowne jest przeprowadzenie treningu w pomieszczeniu, prawda? Jeśli dotyczy to Ciebie, pamiętaj, aby przestrzegać zasad Systemu uzupełniania energii TORQ tak samo, jak podczas długiej sesji na zewnątrz – zasady uzupełniania energii są dokładnie takie same. Stosuj napój TORQ Energy zamiast TORQ Hypotonic, ponieważ lepiej dostarcza energii, zachowując przy tym silne zdolności nawadniające. Jeśli udało Ci się stworzyć w pomieszczeniu warunki dość chłodne, aby utrzymać niski wskaźnik pocenia, musisz również rozważyć zastosowanie skoncentrowanych produktów energetycznych TORQ, takich jak żele energetycznebatony energetyczne lub energetyczne cukierki do żucia.

https://www.torqfitness.co.uk/wp-content/uploads/2016/11/gels-pic.jpeg

Ostatnią zmienną, którą należy wziąć pod uwagę, jest częstotliwość treningów w pomieszczeniach (lub ogólnie treningów). Ten obszar jest prawdopodobnie najczęściej przeoczany. Wybierając produkty TORQ należy wziąć pod uwagę całe obciążenie treningowe. Jeśli intensywna sesja treningowa w pomieszczeniu trwa mniej niż godzinę i przypomina te, które przedstawiliśmy w naszym Planie treningów halowych, należy mieć wystarczającą ilość zmagazynowanych endogennego węglowodanów, aby nie musieć przyjmować dodatkowych źródeł energii. Dlatego wystarczy przyjmować napój TORQ Hypotonic, aby spełnić wymagania organizmu dotyczące nawodnienia – bez dodatkowego uzupełniania energii. A co powiesz na blok 3 sesji treningowych o wysokiej intensywności, zaplanowanych na trzy kolejne dni? Każda sesja osobno wymaga tylko nawadniania, ale trzeba wziąć pod uwagę skumulowane obciążenie dla zapasów endogennych węglowodanów. TORQ Hypotonic sprawi, że przez dzień pierwsze przejdziesz bez problemu, dzień drugi prawdopodobnie też, ale trzeciego dnia Twoje zapasy węglowodanów będą na wyczerpaniu i prawdopodobnie ucierpi na tym jakość sesji. Wystarczy jednak, że zamienisz napój TORQ Hypotonic na TORQ Energy. Chociaż nie zapewnia optymalnego nawodnienia, jak roztwór hipotoniczny, to roztwór izotoniczny TORQ Energy Drink jest nadal bardzo dobry, a ma dodatkowo tę zaletę, że jest bogatszy w źródła energii, dlatego oszczędza glikogen zmagazynowany w mięśniach, zapewniając uczucie świeżości następnego dnia. Pamiętaj, że nawet stosując bardzo dobrą dietę często niemożliwe jest odbudowanie zapasów bez zastosowania odpowiedniej strategii uzupełniania energii podczas wysiłku.

https://www.torqfitness.co.uk/wp-content/uploads/2017/07/TORQ-recovery-mixed-box-768x768-e1540038496968.jpg

W temacie „uczucia świeżości następnego dnia” kolejnym aspektem jest regeneracja natychmiast po treningu. Opracowaliśmy bardzo wydajny napój regeneracyjny  z jednego prostego powodu – badania naukowe podkreślają, że w krótkim czasie po zakończeniu wysiłku ciało nadal pracuje, więc wszystkie enzymy i hormony odpowiedzialne za magazynowanie węglowodanów i dostarczanie białka do odpowiednich miejsc adaptacji są bardziej aktywne. Staraj się wypijać napój po treningu Recovery w ciągu 15 minut od ukończenia treningu i przyjmować składniki odżywcze, których Twój organizm potrzebuje w tym cennym oknie czasowym.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=3z0BuacOi3k[/embedyt]

Powyższy film trwa około 5 minut. Jest jednak bardzo pouczający i wyjaśnia kompleksowo, dlaczego należy pomyśleć o regeneracji. Opowiada o systemie regeneracji TORQ, zaprojektowanym w celu optymalizacji procesu adaptacji. Czy po każdym treningu trzeba przyjmować napój regeneracyjny? Zdecydowanie nie. Należy ocenić łączne obciążenie sesji treningowych i użyć go jako narzędzia pomocnego w przechodzeniu przez trudniejsze okresy. Poważni sportowcy mogą mieć wiele trudniejszych okresów – w takim przypadku będziesz potrzebował tej interwencji częściej.

Podsumowując: jeśli trenujesz dwa razy w tygodniu w pomieszczeniu przez mniej niż godzinę i masz zaplanowaną długą przejażdżkę na weekend, możesz po prostu zastosować się do zasad systemu uzupełniania energii TORQ w weekend i przyjmować napój TORQ Hypotonic w czasie obu sesji w środku tygodnia. Zdrowa dieta zawierająca dobre źródła węglowodanów, stosowana w okresie sesji treningowych, doskonale uzupełni endogenne zapasy. Możesz dodać kolejną sesję halową tak, aby trenować na przykład we wtorek, środę i czwartek, ale wtedy przyda Ci się większa pomoc. Spróbuj przejść z napoju TORQ Hypotonic na TORQ Energy w dni powszednie (jako punkt wyjścia) i weź pod uwagę przyjęcie w odpowiednim czasie napoju TORQ Recovery w środę.

Mamy nadzieję, że wszystkie informacje zawarte w tych artykułach pomogą Ci dokonać właściwego świadomego wyboru. Jeśli chcesz przeczytać inne artykuły z tej serii, kliknij poniższe linki:

Czytaj powiązane artykuły: