Anatomia batona energetycznego

Z czego składają się batony energetyczne
Z czego składają się batony energetyczne

Osoby przyzwyczajone do czytania naszych artykułów wiedzą już, że od czasu do czasu lubimy „obalać mity”. Tym razem przyjrzymy się skromnemu batonowi energetycznemu.
Czy baton, który kupujesz, rzeczywiście dostarczy Ci potrzebnej energii? Jaka jest różnica między batonem energetycznym, batonem zbożowym i batonikiem flapjack (dostępne w Polsce za kilka miesięcy)? Jaki powinien być skład idealnego batona energetycznego oraz czy ktoś wprowadza nas w błąd? Jest to dość obszerny artykuł, więc w połowie możesz zrobić sobie przerwę na herbatę – zajrzymy pod każdy kamień! Zawartość tłuszczu w batonie energetycznym określa, ile przydatnych kalorii oferuje on do przetworzenia, a rodzaj węglowodanów odgrywa znaczącą rolę w funkcjonalności batona. Oczywiście ważny jest również smak i tekstura – czy baton jest łatwy do zjedzenia? Prawidłowo funkcjonujący produkt powinien zawierać bardzo mało białka, a zatem orzechy, które zawierają zarówno białko, jak i tłuszcz, nie powinny znaleźć się w batonie energetycznym. Omówimy to wszystko i dużo więcej. Zaprezentujemy też bardzo przydatne edukacyjne materiały wideo i wyjaśnimy jak skutecznie łączyć batony energetyczne z innymi produktami energetycznymi.

Czym jest baton energetyczny?

Cóż, prawda jest taka, że każdy może nazwać wytwarzane przez siebie batony energetycznymi – baton cukierniczy, zbożowy, owocowy/orzechowy lub flapjack (dostępne w Polsce za kilka miesięcy). Nie ma tu żadnych ograniczeń prawnych. Każdy baton zawiera energię, ponieważ organizm czerpie energię z 3 podstawowych makroskładników odżywczych: węglowodanów, białek i tłuszczów. Występuje tu jednak paradoks, ponieważ batony, które najwyraźniej zawierają najwięcej kalorii w przeliczeniu na jednostkę masy, prawdopodobnie będą najmniej skuteczne w dostarczaniu potrzebnej energii. Napis „baton energetyczny” na opakowaniu nie oznacza, że właśnie tego batona potrzebujesz.

Baton cukierniczy, zbożowy czy owsiany?

Dla celów podatkowych (VAT) batony energetyczne podzielono na cukiernicze, zbożowe i owsiane (flapjack (dostępne w Polsce za kilka miesięcy)). Oznacza to, że baton energetyczny może należeć do każdej z tych kategorii. Sprasowane batony owocowe i orzechowe są uważane za „batony zbożowe” dla celów podatku VAT.

bar02

Zawartość tłuszczu w batonikach energetycznych

Tłuszcz zawiera 9 kalorii na gram, czyli ponad dwukrotnie więcej niż węglowodany i białka, które zawierają po 4 kalorie na gram. Dlatego im wyższa zawartość tłuszczu w batonie energetycznym, tym więcej energii zawiera jednostka masy. Technicznie rzecz biorąc – producent nie kłamie nazywając baton energetycznym o wysokiej zawartości tłuszczu, ponieważ może twierdzić, że zawiera więcej energii niż jego rywale o niższej zawartości tłuszczu. Jednak w ten sposób celowo wprowadza konsumentów w błąd lub słabo rozumie zasady odżywiania sportowców.

Tłuszcz jest dla wydajności organizmu ważnym paliwem, a w artykule Trenowanie z małymi zasobami energii, czyli „metoda TL” omówiliśmy najnowsze badania i idee dotyczące praktyk optymalizujących wykorzystanie tłuszczu jako paliwa podczas treningu. Istnieje jednak różnica między wykorzystaniem tłuszczu jako paliwa funkcjonalnego a zapotrzebowaniem na niego jako egzogenne źródło paliwa podczas treningu. Egzogenny oznacza po prostu „zewnętrzny”, czyli wszystko, co jesz lub pijesz podczas treningu, a co zawiera kalorie, jest „egzogennym źródłem energii”. Nawet najszczuplejsze osoby posiadają zapasy tłuszczu wokół narządów wewnętrznych i pod skórą, a przemiana tych zapasów w wolne kwasy tłuszczowe (rodzaj tłuszczu, który spalamy podczas treningu) jest równie łatwa jak przekształcanie tłuszczów przyjmowanych z pożywieniem w tłuszcz spalany. Efekt jest taki, że spożywanie tłuszczu jest bezcelowe, ponieważ wprowadzasz do swojego organizmu paliwo, którego ma już pod dostatkiem. Tłuszcz zawarty w batonie energetycznym zabiera miejsce użytecznym kaloriom.

„Użyteczne kalorie” to węglowodany, ponieważ niezależnie od tego ile zjesz przed treningiem, w organizmie możesz przechować tylko około 500 g węglowodanów lub 2000 kalorii, a kiedy ten zapas się skończy, skończy się Twoja zdolność do intensywnego wysiłku. W przypadku biegaczy wyczerpanie zapasów węglowodanów nazywamy „padaniem z nóg”, a w przypadku cyklistów „padaniem ze zmęczenia”. Jest to wyczerpujące zjawisko, które oznacza koniec wydajności. Dlatego właśnie istnieje TORQ – tworzymy produkty, które dostarczają egzogennych form węglowodanów, zapewniając organizmowi alternatywne źródło energii dla węglowodanów przechowywanych w organizmie co oznacza, że wewnętrzne zapasy wystarczą na dłużej i zachowasz wydajność. Aby w pełni zrozumieć tę koncepcję, poświęć chwilę na obejrzenie poniższego filmu, ponieważ w zwięzły sposób wyjaśnia to, co wymagałoby użycia kilku tysięcy słów. Zrozumienie tego jest naprawdę ważne – może to być najlepsza inwestycja czasu w Twoją edukację z zakresu żywienia!

Zawartość tłuszczu w batonie ma jeszcze jedną wadę – ma wpływ na wchłanianie węglowodanów. Nie tylko pozbawia Cię niezbędnych węglowodanów, ale także spowalnia wchłanianie węglowodanów znajdujących się w batonie. Tłuszcz wypełnia jelito i bardzo powoli się przez nie przemieszcza blokując wchłanianie węglowodanów, więc z tej perspektywy jego zawartość w batonie energetycznym jest naprawdę bardzo niekorzystna. Tłuszcz jest sycący i sprawia, że czujemy się pełni i zadowoleni. Chociaż może się to wydawać pożądane – nie jest tak. Uczucie sytości oznacza, że odczuwanie głodu zostaje zneutralizowane, a droga do wykorzystania użytecznych kalorii zostaje zablokowana. Można to porównać do umieszczenia korka w przewodzie pokarmowym (oraz na drodze do wydajności). Skuteczne uzupełnianie energii podczas treningu to zasadniczo dostarczanie użytecznych, szybkowchłanialnych węglowodanów. „Szybkowchłanialny” oznacza, że węglowodan powinien szybko przemieścić się z przewodu pokarmowego do krwi. Im szybciej to nastąpi, tym więcej przestrzeni w przewodzie pokarmowym do wykorzystania na wchłanianie użytecznych kalorii. Optymalny system uzupełniania energii powinien uwzględniać spożywanie dużych ilości kalorii z węglowodanów. Powinieneś też regularnie odczuwać głód i zapotrzebowanie na więcej źródeł energii – wtedy wiadomo, że system działa. Kalorie pochodzące z tłuszczu poważnie hamują ten proces.

Jeśli nie masz pewności, czy tłuszcz zawarty w batonie energetycznym blokuje wydajność produktu, zadaj sobie pytanie ile jest na rynku żeli lub napojów energetycznych, które zawierają tłuszcz? Z pewnością, gdyby było to przydatne i pożądane, wszystkie produkty energetyczne zawierałyby tłuszcz.

Spójrzmy więc na zawartość tłuszczu w batonach energetycznych TORQ, cukierkach energetycznych TORQ Chew oraz nowych batonikach TORQ Explore flapjack (dostępne w Polsce za kilka miesięcy). Nasze batony energetyczne i energetyczny baton do żucia TORQ Chew to produkt o wysokiej wydajności. W dalszej części omówimy skład węglowodanów, ale z perspektywy zawartości tłuszczu, 45-gramowy baton TORQ zawiera tylko 1 gram tłuszczu, czyli nieco ponad 2 g na 100 g produktu. Jest to wyjątkowo mało – to najniższy poziom w jakichkolwiek znanych nam batonach. energetyczne batony do żucia TORQ Chew zawierają jeszcze mniej tłuszczu – zaledwie 0,4 g na 39 g produktu i mniej niż 1 g tłuszczu na 100 g produktu. Czy TORQ Chew to baton energetyczny? Cóż, ma taki sam kształt jak baton energetyczny, więc można powiedzieć, że to baton energetyczny do żucia! Zmieniamy nasze oświadczenie – TORQ Chew to baton energetyczny o najniższej zawartości tłuszczu na rynku.

bar03

Nasze nowe batoniki Explore flapjack (dostępne w Polsce za kilka miesięcy) mają znacznie wyższą zawartość tłuszczu: 12 g na 100 g produktu, ale to wciąż około połowa tego, co w większości komercyjnych batoników flapjack (dostępne w Polsce za kilka miesięcy). W najmniejszym stopniu nie krytykujemy produktów Tesco ani Waitrose, ponieważ ani przez moment nie udają, że ich batony to produkty wspomagające wydajność, ale jeśli klikniesz poniższe linki, zauważysz, że ich batoniki flapjack (dostępne w Polsce za kilka miesięcy) zawierają około 22 g tłuszczu na 100 g produktu. Tyle mniej więcej jest w standardowym batoniku flapjack (dostępne w Polsce za kilka miesięcy).

Jeśli mowa o wydajności, zawsze bardziej polecamy baton energetyczny lub energetyczny gumę energetyczną do żucia, przed batonami owsianymi Flapjack (dostępne w Polsce za kilka miesięcy), i zawsze chętnie poświęcimy czas na rozmowę przez telefon, na imprezie lub za pośrednictwem naszych różnych kanałów cyfrowych, aby upewnić się, że dokonujesz właściwych wyborów przy zakupie naszych produktów. Powodem opracowania systemu uzupełniania energii TORQ (do którego należą batony TORQ i energetyczny baton do żucia TORQ Chew) było dopilnowanie, aby nasi klienci zrozumieli ile naszych najnowocześniejszych produktów należy spożywać i jak z nich korzystać w celu uzyskania optymalnej wydajności.

bar04

Nasze batoniki Explore flapjack (dostępne w Polsce za kilka miesięcy) to świetne niskotłuszczowe organiczne przekąski na każdą porę dnia, które dodatkowo są na tyle uniwersalne, że można wykorzystywać je jako dobre funkcjonalne smaczne przekąski podczas aktywności o mniejszym znaczeniu dla wydajności. Posiadają również doskonały stosunek jakości do ceny produktu ekologicznego, który jest dość dużym batonem. NIE są jednak produktem optymalnym pod względem wspierania wydajności.

Spójrz na informacje żywieniowe na batonach energetycznych, które spożywasz. Producent z pewnością nie powinien twierdzić, że jego produkt jest w jakikolwiek sposób lepszy lub optymalny, jeśli zawartość tłuszczu przekracza 5 g na 100 g, a my twierdzimy wręcz, że 5 g to zbyt wiele. Nawet jeśli mieszanka węglowodanów w batonie (która zostanie omówiona dalej) została stworzona w niebie, zawartość tłuszczu zasadniczo zagraża użyteczności produktu.

Węglowodany w batonach energetycznych

Istnieją zasadniczo dwie trasy, którymi węglowodany mogą przemieszczać się z jelita (gdzie wchłaniane są składniki odżywcze) do krwi. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu transporterów jelitowych SGLT1 dla glukozy i GLUT5 dla fruktozy. Dwie animacje poniżej pokazują, jak działa każdy transporter. Należy zauważyć, że SGLT1 jest nasycony przy 60 gramach glukozy na godzinę, podczas gdy GLUT5 jest nasycony już przy 30 gramach fruktozy na godzinę. Sugerowałoby to, że baton energetyczny zawierający więcej pochodnych glukozy będzie działał lepiej niż baton zawierający więcej fruktozy, ponieważ absorpcja jest dwa razy szybsza (lub dwukrotnie większa ilość może zostać wchłonięta w ciągu godziny). Animacje pokazują jednak, że kluczową sprawą jest uzyskanie proporcji glukozy do fruktozy w batonie energetycznym jak najbliżej wartości 2:1, tak aby można było wykorzystać 60 g glukozy i 30 g fruktozy na godzinę (90 g całkowitej ilości węglowodanów).

Batony TORQ zawierają mieszankę pochodnych glukozy i fruktozy, w proporcjach wyjątkowo bliskich 2:1, które są zalecane w wielu opublikowanych badaniach (w dolnej części tej strony znajdują się odnośniki – jest ich ponad 20). Źródła węglowodanów w batonach TORQ to specjalna maltodekstryna pochodząca z kukurydzy o wyjątkowo niskiej osmolalności (długołańcuchowa pochodna glukozy), owsa, rodzynek, preparowanego ryżu i syropu fruktozowego. 12 do 13% składników batonów TORQ pochodzi z prawdziwych owoców, które nadają im smak, więc nie musimy dodawać aromatów. Dowiedziono ponad wszelką wątpliwość, że taka kombinacja węglowodanów dostarcza energii szybciej niż jakakolwiek inna kombinacja lub źródła pojedynczych węglowodanów.

Animacje pokazują, że jeśli zamierzasz wybrać produkt zawierający pojedyncze źródło węglowodanów, najlepiej wybrać glukozę, ale jeśli jesteś w stanie dodać trochę fruktozy, nie zakłóci to wchłaniania glukozy, a wręcz wspomoże ogólną absorpcję węglowodanów, co jest kluczem do optymalnego dostarczania węglowodanów. Fruktoza ma stanowić dodatek do absorpcji glukozy, a nie ją zastępować. Oczywistymi źródłami glukozy, jakich należy się spodziewać w batonie energetycznym, są zboża, takie jak owies i ryż, które rozkładają się na glukozę. Sproszkowana dekstroza jest słodka i zawiera 100% glukozy, a maltodekstryna, często określana mianem polimeru glukozy, jest również 100% glukozą, ale nie ma słodyczy.

Skuteczność batonów energetycznych znacznie spada, gdy zawartość fruktozy jest zbyt wysoka. Należy więc uważać na batony, które nie zawierają dużo zbóż, a bazują na suszonych owocach i syropach. Fruktoza jest przecież cukrem owocowym, więc owoce zawierają jej dużo, a syrop z agawy jest szczególnie bogaty we fruktozę. Syrop fruktozowy, pomimo swojej nazwy, składa się w 50% z fruktozy i 50% z glukozy. Stosowanie któregokolwiek z tych składników jest w porządku, o ile składniki zawierające fruktozę są zrównoważone podwójną ilością składników zawierających glukozę. Łatwiej to powiedzieć niż zrobić i patrząc na niektóre tzw. batony energetyczne dostępne na rynku zastanawiamy się jakie naukowe przesłanki mogą stać za ich składem, o ile w ogóle. Nie ma niczego złego w stworzeniu produktu o doskonałym smaku, ale nie należy sugerować, że jest to produkt wspierający wydajność lub że stanowi świetne źródło energii, gdy jest to po prostu niemożliwe,

bar05

a następnie dodać dawkę niepotrzebnego i zabójczego dla wydajności tłuszczu do batona z owocami o wysokiej zawartości fruktozy… Do tej pory podaliśmy już wystarczającą ilość informacji, abyś mógł wyciągnąć wstępne wnioski, ale czytaj dalej…

Energetyczne batony do żucia TORQ Chew są wykonane z 4 tłoczonych na zimno składników organicznych, i chociaż stosujemy w nich dwie formy suszonych owoców i syrop z agawy, czwartym składnikiem jest wspomniana wcześniej maltodekstryna (100% glukoza), której zadaniem jest takie zrównoważenie receptury, aby uzyskać doskonałe proporcje glukozy i fruktozy 2:1. Ultra-niskotłuszczowy, z glukozą i fruktozą w proporcjach 2:1 i organiczny. Oto produkt prawdziwie wspomagający wydajność.

TORQ Explore flapjack (dostępne w Polsce za kilka miesięcy)? W tym produkcie proporcje nie wynoszą 2:1, ale są bliskie. Poza tym korzystne jest zastosowanie łączonych węglowodanów przenośnych. Batoniki flapjack (dostępne w Polsce za kilka miesięcy) są bardziej nastawione na glukozę, a udział fruktozy jest mniejszy, co jak wcześniej wspomnieliśmy, jest optymalne. Pomagają tu: owies i uczciwa dawka maltodekstryny.

Smak energetycznych batonów

Produkt, którego nie masz ochoty zjeść lub którego nie możesz jeść, ma wartość odżywczą równą zero. Pomijając małą zdyscyplinowaną mniejszość, niewielu ludzi w dzisiejszych czasach chce jeść coś, co im nie smakuje, prawda? Dawno minęły czasy gdy mawiało się „nie obchodzi mnie jak to smakuje, o ile działa”, i dlatego rośnie liczba nowych marek, które oferują smaczne batony. Czy producenci tych batonów są tak nastawieni na zadowalanie kubków smakowych klientów, że zaniedbali kwestię wydajności produktu? Wracając do tematu tłuszczu – dodanie tego składnika odżywczego często sprawia, że baton smakuje lepiej, a producenci są tego w pełni świadomi. Aby baton o niskiej zawartości tłuszczu smakował dobrze, potrzeba dużo wysiłku badawczo-rozwojowego, ale jest to bardzo realne wyzwanie, któremu musi sprostać firma produkująca prawdziwe batony energetyczne. Nam się to udaje.

bar06

Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, która lubi spędzać czas na świeżym powietrzu, możesz nie przejmować się kwestiami takimi jak „optymalna wydajność”, i dlaczego miałbyś zawracać sobie głowę szukaniem specjalistycznego batonu energetycznego o niskiej zawartości tłuszczu? Prawdopodobnie zapłacisz więcej i chociaż dokonasz dobrego wyboru, będzie to przerost formy nad treścią, bo nie wymagasz aż tyle od swojego organizmu. Jednocześnie jednak dlaczego masz płacić więcej za coś, co udaje baton energetyczny, chyba że oczywiście chcesz płacić za doświadczenia smakowe? Jeśli jesteś tą osobą i kupujesz baton energetyczny wiedząc, że tak naprawdę nie jest to żaden baton energetyczny, nie będziemy się kłócić, i jeśli chodzi o nas, jesteś w pełni usprawiedliwiony. Z drugiej strony, jeśli jednym z głównych powodów zakupu tego produktu jest podniesienie wydajności, naprawdę ważne jest ocenienie czy ten produkt naprawdę zadziała tak, jak trzeba, bez względu na to, jak bardzo lubisz jego smak. Mamy nadzieję, że skorzystasz z narzędzia do oceny, które Ci oferujemy.

Do wypróbowania jest wiele różnych smaków. Zachęcamy do tego, ale przed zakupem poważnie się zastanów, czego oczekujesz. Marka TORQ jest znana z produktów o doskonałym smaku, a wielu naszych klientów zgadza się, że batonów TORQ są bardzo przyjemne. Jednak najważniejsze jest to, że oprócz świetnego smaku otrzymujesz brak kompromisów w zakresie wydajności i funkcjonalności. Energetyczne batony do żucia TORQ Chew mają cudownie bogaty smak, jak organiczne słodycze, więc jeśli lubisz teksturę i intensywny smak cukierków do żucia, powinieneś rozważyć ich wypróbowanie. Bardziej szczegółowo omówimy to w następnej sekcji – energetyczny baton do żucia TORQ Chew należy trzymać w cieple, ponieważ są bardzo wrażliwe na temperaturę i trudne do zjedzenia na zimno.

bar07

Batony Explore flapjack (dostępne w Polsce za kilka miesięcy) znajdują się na innym poziomie jeśli chodzi o smak, a nasi klienci uwielbiają ich ekologiczny i domowy charakter. Są bardzo popularne wśród naszych najlepszych sportowców oraz osób aktywnych fizycznie jako przekąski o wysokiej zawartości węglowodanów, ale nie należy oczekiwać od nich takiego samego poziomu wydajności. Nie należą do systemu uzupełniania energii TORQ i nie nadają się do zastosowania jako optymalne źródło energii podczas treningów wytrzymałościowych o wysokiej intensywności.

Cena detaliczna (obowiązują rabaty pudełkowe) dla naszych trzech ofert odzwierciedla ich kwalifikacje do wspomagania wydajności na wiele sposobów. 65-gramowy Explore flapjack (dostępne w Polsce za kilka miesięcy) (1,65 GBP) kosztuje 15% mniej niż 45-gramowy baton TORQ (1,85 GBP) lub 20% mniej 39-gramowy cukierek TORQ Chew (1,95 GBP). Bądź w pełni świadomy tego, na co wydajesz pieniądze oraz co produkt zrobi dla Ciebie. Niezależnie od tego, czy po przeczytaniu tego artykułu zakupisz produkty TORQ, czy nie, mamy przynajmniej nadzieję, że Twoja decyzja będzie świadoma.

Konsystencja batonów dodających energii

Pamiętaj, że jeśli nie jesteś w stanie czegoś zjeść, ma to wartość odżywczą równą zero. Tak więc wybór batona energetycznego, który jest łatwy do jedzenia, jest bardzo istotny. Nie jest to zbyt techniczne wyzwanie – wystarczy ścisnąć baton przez opakowanie. Jeśli jest to naprawdę trudne i baton nie daje się łatwo zgiąć, prawdopodobnie będziesz miał trudności z jego zjedzeniem. Zauważ, że temperatura odgrywa dużą rolę w tym jak miękki jest baton. Jeśli jest ciepło, będzie bardziej miękki niż gdy jest chłodno. Spróbuj na przykład zjeść jeden z cukierków TORQ Chew prosto z lodówki lub z plecaka w zimny dzień, a naprawdę będziesz miał z tym problem. Jednak w słoneczny dzień lub po wyjęciu z ciepłej tylnej kieszeni koszulki przyjemnie się żuje.

Kiedy w 2003 roku narodził się baton TORQ, nadaliśmy mu przydomek „Wilgotny i miękki”, ponieważ wydawało się, że wszystkie inne batony energetyczne w tamtym czasie była suche lub tak twarde, że ugryzienie mogłoby skończyć się połamaniem zębów! Matka TORQ wdarła się na rynek z batonem o bardzo niskiej zawartości tłuszczu, zawierający optymalną mieszanką węglowodanów, i który był tak miękki i syropowy, że można go łatwo jeść w każdej temperaturze. Biorąc to wszystko pod uwagę, baton TORQ oferuje to, co powinien doskonały baton energetyczny wspomagający wydajność, a na dodatek można go szybko i łatwo zjeść, więc optymalna niskotłuszczowa i wysokowęglowodanowa mieszanka jest szybko dostarczana tam, gdzie jest potrzebna.

bar08

Pamiętaj, że batony zawierające więcej tłuszczu są bardziej wilgotne, więc pod tym względem występuje paradoks – upewnij się również, że sprawdziłeś wartości odżywcze. Batony o wyższej zawartości tłuszczu mogą być miękkie i łatwe do zjedzenia, ale zawartość tłuszczu ogranicza ich funkcjonalność. Batony czekoladowe lub oblane jogurtem są zazwyczaj dość twarde, więc są prawdopodobnie trudne do jedzenia i niepraktyczne gdy są przechowywane w ciepłych miejscach, takich jak tylna kieszeń koszulki rowerowej, ponieważ się topią. Dodaj do tego nieuniknioną wysoką zawartość tłuszczu i jesteś na przegranej pozycji.

Batony Explore flapjack (dostępne w Polsce za kilka miesięcy) są wilgotne i łatwe do zjedzenia, więc kwestia konsystencji jest załatwiona. Jednak w porównaniu z batonami TORQ, które mają bardzo podobną miękką syropową konsystencję, wyższa zawartość tłuszczu znów czyni je mniej skutecznymi w zakresie dostarczania energii podczas wysiłku.

Białko w batonach energetycznych

Czy wszyscy powariowali na punkcie białka? Prawie nie można kupić batona lub napoju, który nie został w jakiś sposób wzbogacony w białko. Białko jest niezbędnym budulcem dla regeneracji i adaptacji mięśni/komórek, ale nie ma dla niego miejsca w produkcie energetycznym. W wielu przypadkach zalecana jest przekąska bogata w białko, co omówiliśmy bardzo szczegółowo w artykule Odżywianie podczas wyścigów etapowych i zawodów wielodniowych, ale nie jest to substancja odżywcza stosowana z wyboru podczas treningu, z powodów podobnych jak tłuszcz.

bar09

Białko dostarcza 4 kalorii na gram (tak samo jak węglowodany), ale aby wykorzystać tę energię, organizm musi przekształcić kalorie białkowe w węglowodany kosztem energii w procesie zwanym „glukoneogenezą”. Proces ten przebiega bez problemu pod nieobecność dostępnego węglowodanu, więc logiczne jest, że jeśli zamiast białka spożyjesz węglowodany, organizm nie będzie musiał nieefektywnie przekształcać białka zawartego w batonie energetycznym w węglowodany. Rozwiązaniem inżynierii odwrotnej TORQ dla „problemu białkowego” byłoby zastąpienie w batonie kalorii pochodzących z białka kaloriami pochodzącymi z węglowodanów, co ostatecznie zmniejszy zawartość białka i spowoduje wzrost zawartości węglowodanów. A może po prostu łatwiej byłoby nie dodawać białka w ogóle? Argument przeciwko białku jest podobny do argumentu przeciwko tłuszczowi – po co zajmować miejsce w batonie energetycznym nieefektywnym/zbędnym źródłem energii, gdy ta przestrzeń mogłaby być zajęta przez użyteczne węglowodany?

Istnieje kilka sytuacji, w których okazjonalne spożycie 20-25 g białka o niskiej zawartości tłuszczu jest przydatne podczas wysiłku, i one również zostały omówione w artykule Odżywianie podczas wyścigów etapowych i zawodów wielodniowych, ale jest to raczej wyjątek niż reguła. Istnieją bardziej skuteczne sposoby radzenia sobie z zapotrzebowaniem na białko niż podawanie go w batonach energetycznych. Na przykład nasz baton TORQ Recovery to produkt o niskiej zawartości tłuszczu i wysokiej zawartości białka, który idealnie nadaje się do okazjonalnego stosowania podczas ekstremalnych wyścigów etapowych lub wielodniowych zawodów. Przy zakupie batonów energetycznych zadaj sobie pytanie: po co kupować skompromitowane narzędzie żywieniowe, które jest mniej skuteczne w 99% przypadków, i tylko przez 1% czasu może przynieść pewne korzyści, zwłaszcza gdy istnieją łatwe, bardziej precyzyjne alternatywy dla tego 1%. Jeśli chcesz omówić ten temat bardziej szczegółowo, w dowolnym momencie możesz skontaktować się z nami pod adresem centrala@torqfitness.pl.

I wreszcie – jeśli chodzi o białko – co, jeśli niepotrzebne białko w batonie energetycznym zawiera również dodatek tłuszczu? Tak niestety jest gdy baton zawiera orzechy, i z perspektywy wspomagania wydajności jest to absolutnie odradzane. Baton może być naturalny, świetnie smakować i zawierać wiele zdrowych składników, ale nie oznacza to, że jest skutecznym batonem energetycznym. W najlepszym razie jest to przekąska, za którą płacisz za dużo.

bar10

Jeśli chodzi o nasze produkty, batony TORQ, energetyczny baton do żucia TORQ Chew i batoniki TORQ Explore flapjack (dostępne w Polsce za kilka miesięcy) mają niską zawartość białka, a węglowodany jako źródło energii są traktowane priorytetowo. Żadne z nich nie zawierają orzechów i wszystkie są przypadkowo odpowiednie dla wegan.

Naturalna

Uwielbiamy naturalną żywność i naprawdę znajduje się ona w samym sercu filozofii TORQ. Od 2003 r., kiedy wprowadziliśmy pierwsze batony TORQ, stosujemy ekologiczne składniki, sprzedawane zgodnie z filozofią fair trade. Mamy ogromny szacunek dla wszystkich marek, które stosują naturalne składniki oraz nie stosują sztucznych substancji słodzących, barwników i aromatów. Jesteśmy głęboko przekonani, że naturalne składniki są łatwiej przyswajane i przetwarzane przez organizm, oraz rzadziej powodują problemy z trawieniem – są również zdrowsze. Wierzymy, że w ciągu ostatnich 16 lat utorowaliśmy drogę naturalnemu podejściu do żywienia wydajnościowego i wpłynęliśmy na wielu innych, aby zrobili to samo, co musi być dobre dla konsumenta. To, co naprawdę definiuje markę TORQ, to nasze zaangażowanie na przestrzeni lat w kwestie certyfikatów organiczności i Fairtrade (najczystsza i najbardziej etyczna forma naturalności) w połączeniu z naszym oddaniem nauce i zastosowaniu najnowocześniejszych recenzowanych i publikowanych badań na temat naszego asortymentu. To naprawdę skuteczna kombinacja. Podczas gdy w pełni popieramy stosowanie naturalnych składników przez każdego i przez wszystkich, stosowanie naturalnych składników bez choćby podstawowego zastosowania nauki i stosowanie marketingu produktu jako batona energetycznego i wspomagającego wydajność, jest w najlepszym razie ignorancją, a w najgorszym brakiem uczciwości.

bar11

Podsumowanie

Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić po przeczytaniu tego artykułu, jest podjęcie decyzji, do czego chcesz użyć batona energetycznego? Jeśli wydajność jako taka nie znajduje się wysoko na liście Twoich priorytetów, a mimo to potrzebujesz czegoś, co doda Ci energii podczas codziennych aktywności, kup naturalny, smaczny baton, który nie zawiera zbyt dużo tłuszczu i wydaj na niego tyle, ile uważasz za rozsądną kwotę. Może być tak, że baton zbożowy z supermarketu wypełni pustkę w żołądku lub możesz kupić coś bardziej specjalnego.

Jeśli, z drugiej strony, wszedłeś w cykl sportowy lub czeka Cię duże wyzwanie wytrzymałościowe, i nie chcesz zawstydzić siebie „padaniem z nóg” upewnij się, że kupujesz odpowiednie źródło energii dla swojego organizmu. Zapłaciłeś opłatę startową, wydałeś pieniądze na paliwo, aby dotrzeć na miejsce i prawdopodobnie wykupiłeś nocleg w hotelu. Miejmy nadzieję, że poświęciłeś wystarczająco dużo czasu na treningi i być może będziesz się zastanawiać czy jedziesz wystarczająco szybko, aby zdobyć brązowy, srebrny lub złoty czas kwalifikacji? Dlaczego miałbyś wydawać te pieniądze i dokładać wszelkich starań, aby zakwalifikować się do zawodów, a następnie potknąć się na ostatniej przeszkodzie i obniżyć standardy tylko dlatego, że nie wprowadziłeś odpowiedniego źródła energii do organizmu? Wydaj odrobinę więcej pieniędzy na wysokiej jakości odżywki, ciesz się dniem i wykorzystaj w pełni swoje możliwości.

bar12

W TORQ nie tylko produkujemy batony energetyczne, energetyczne batony do żucia i batony Explore flapjack (dostępne w Polsce za kilka miesięcy), ale dostarczamy również doskonałe żele energetyczne i napoje energetyczne. Wszystkie one stanowią część Systemu uzupełniania energii TORQ, który pozwala łączyć różne optymalne źródła energii z różnymi smakami i teksturami, a także zaspokajać potrzeby związane z nawadnianiem. Jeśli obejrzałeś wideo zamieszczone wcześniej w tym artykule, obejrzyj teraz ten krótki filmik, a Twoja edukacja będzie kompletna.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był interesujący i pouczający, a jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego tematu lub jakiegokolwiek innego związanego z odżywianiem, treningiem i wydajnością, skontaktuj się z nami mailowo na adres: centrala@torqpolska.pl.
Jeśli chcesz wypróbować nasze batony energetyczne, energetyczny baton do żucia, batoniki flapjack (dostępne w Polsce za kilka miesięcy) lub inne produkty TORQ zapraszamy do torq sklep.

bar13

Czytaj więcej powiązanych artykułów:

Bibliografia do artykułu:

Odnośniki (pochodne glukozy:fruktoza w proporcjach 2:1 / łączone węglowodany przenośne):
1. Stellingwerff, T & Cox, GR. (2014) Systematic review: Carbohydrate supplementation on exercise performance or capacity of varying durations. Appl Physiol Nutr Metab. wrzesień 2014;39(9):998-1011.
2. Wilson. PB., Ingraham, SJ. (2015) Glucose-fructose likely improves gastrointestinal comfort and endurance running performance relative to glucose-only. Scand J Med Sci Sports. [Wydanie elektroniczne przed papierowym].
3. Currell, K & Jeukendrup, A.E. (2008) Superior endurance performance with ingestion of multiple transportable carbohydrates. Med Sci Sports Exerc. 40(2):275–81.
4. Triplett, D., Doyle, D., Rupp, J., Benardot, D. (2010) An isocaloric glucose-fructose beverage’s effect on simulated 100-km cycling performance compared with a glucose-only beverage. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 20(2):122–31
5. Tarpey, M.D., Roberts, J.D., Kass, L.S., Tarpey, R.J., Roberts, M.G. (2013) The ingestion of protein with a maltodextrin and fructose beverage on substrate utilisation and exercise performance. Appl Physiol Nutr Metab. 38(12):1245-53.
6. Rowlands, D.S., Swift, M., Ros, M., Green, J.G. (2012) Composite versus single transportable carbohydrate solution enhances race and laboratory cycling performance. Appl Physiol Nutr Metab. 37(3):425-36.
7. Baur, D.A., Schroer, A.B., Luden, N.D., Womack, C.J., Smyth, S.A., Saunders, M.J. (2014) Glucose-fructose enhances performance versus isocaloric, but not moderate, glucose. Med Sci Sports Exerc. 46(9):1778-86.
8. Rowlands, D.S., Thorburn, M.S., Thorp, R.M., Broadbent, S.M., Shi, X. (2008) Effect of graded fructose co-ingestion with maltodextrin on exogenous 14C-fructose and 13C-glucose oxidation efficiency and high-intensity cycling performance. J Appl Physiol. 104:1709–19.
9. O’Brien, W.J & Rowlands, D.S. (2011) Fructose-maltodextrin ratio in a carbohydrate-electrolyte solution differentially affects exogenous carbohydrate oxidation rate, gut comfort, and performance. Am J Physiol Gastrointest Liver Physiol. 300(1):G181–9.
10. O’Brien, W.J., Stannard, S.R., Clarke, J.A., Rowlands, D.S. (2013) Fructose–maltodextrin ratio governs exogenous and other CHO oxidation and performance. Med Sci Sports Exerc. 45(9):1814-24.
11. Rowlands, D.S., Swift, M., Ros, M., Green, J.G. (2012) Composite versus single transportable carbohydrate solution enhances race and laboratory cycling performance. Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism. 37(3): 425-436.
12. Smith, J.W., Pascoe, D.D., Passe, D., Ruby, B.C., Stewart, L.K., Baker, L.B., i in. (2013) Curvilinear dose-response relationship of carbohydrate (0–120 g·h−1) and performance. Med Sci Sports Exerc. 45(2):336-41.
13. Roberts, J.D., Tarpey, M.D., Kass, L.S., Tarpey, R.J., Roberts, M.G. (2014) Assessing a commercially available sports drink on exogenous carbohydrate oxidation, fluid delivery and sustained exercise performance. J Int Soc Sports Nutr. 11(1):1-14.
14. Jentjens, R.L., Underwood, K., Achten, J., Currell, K., Mann, C.H., Jeukendrup, A.E. (2006) Exogenous carbohydrate oxidation rates are elevated after combined ingestion of glucose and fructose during exercise in the heat. J Appl Physiol. 100(3):807-16.
15. Jeukendrup, A.E & Moseley, L. (2010) Multiple transportable carbohydrates enhance gastric emptying and fluid delivery. Scand J Med Sci Sports. 20(1):112-21.
16. Davis, J.M., Burgess, W.A., Slentz, C.A., Bartoli, W.P. (1990) Fluid availability of sports drinks differing in carbohydrate type and concentration. Am J Clin Nutr. 51(6):1054-7.
17. Jentjens, R.L., Venables, M.C., Jeukendrup, A.E. (2004) Oxidation of exogenous glucose, sucrose, and maltose during prolonged cycling exercise. J Appl Physiol. 96(4):1285-91.
18. Jentjens, R.L., Achten, J., Jeukendrup, A.E. (2004) High oxidation rates from combined carbohydrates ingested during exercise. Med Sci Sports Exerc. 36(9):1551-8.
19. Wallis, G.A., Rowlands, D.S., Shaw, C., Jentjens, R.L., Jeukendrup, A.E. (2005) Oxidation of combined ingestion of maltodextrins and fructose during exercise. Med Sci Sports Exerc. 37(3):426-32.
20. Jentjens, R.L., Moseley, L., Waring, R.H., Harding, L.K., Jeukendrup, A.E. (2004) Oxidation of combined ingestion of glucose and fructose during exercise. J Appl Physiol. 96(4):1277-84.
21. Jentjens, R.L & Jeukendrup, A.E. (2005) High rates of exogenous carbohydrate oxidation from a mixture of glucose and fructose ingested during prolonged cycling exercise. Brit J Nutr. 93:485-92.
22. Fuchs, C.J., Gonzalez, J.T., Beelen, M., Cermak, N.M., Smith, F.E., Thelwall, P.E., Taylor, R., Trenell, M.I., Stevenson, E.J., van Loon, L.J. (2016) Sucrose ingestion after exhaustive exercise accelerates liver, but not muscle glycogen repletion compared with glucose ingestion in trained athletes. J Appl Physi. [Wydanie elektroniczne przed papierowym].
Recenzje znajdziesz tu:
Jeukendrup, A.E. (2010) Carbohydrate and exercise performance: the role of multiple transportable carbohydrates. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. lipiec;13(4):452-7.
Rowlands, D.S., Houltham, S., Musa-Veloso, K., Brown, F., Paulionis, L., Bailey, D. (2015) Fructose-Glucose Composite Carbohydrates and Endurance Performance: Critical Review and Future Perspectives. Sports Med. listopad;45(11):1561-76.